ewelina zieba warsztaty fotgrafii slubnej zabrze 018

Warsztaty fotografii ślubnej zaczynają się dla mnie stawać powoli tradycją. Pierwsza edycja miała miejsce w 2019 r. Mimo pandemii, w 2020 r. zdecydowałam się na organizację kolejnej edycji warsztatów fotografii ślubnej – odbyły się w Jasnej Dolinie.

Jak wszyscy miałam nadzieję, że rok 2021 r. będzie powrotem do normalności. Było połowicznie. Przyznam, że miałam obawy w pierwszej połowie roku, czy nie będzie powtórki z 2020 r. Siłą rzeczy nie wiedziałam czy będę mogła zorganizować kolejną edycję warsztatów. Nie mając pewności zdecydowałam, że mimo wszystko je zorganizuję.

Na szczęście sytuacja w miarę się ustabilizowała. Śluby się odbywały, hotele, restauracje i studia pracowały w miarę normalnie. Nie mając pewności, jak duże będzie zainteresowanie postanowiłam zorganizować warsztaty fotografii ślubnej.

Wybór miejsca na warsztaty fotografii ślubnej

Zależało mi, by tegoroczna edycja była inna niż poprzednie. Szukałam miejsc, które będą miały dość industrialny klimat. Ponadto chciałam ułatwić uczestnikom dojazd – zdecydowałam się by jedna edycja odbyła się na południu – w Zabrzu, a druga w stolicy.

Miałam dość duże wyzwanie, by znaleźć miejsce, w którym będę chciała zorganizować swoje warsztaty. Zależało mi na tym, by wnętrze było dość surowe, ale także by było w nim dużo światła. Chciałam, byśmy razem z uczestnikami udowodnili, że można zrobić piękną sesję ślubną we wnętrzu.

Skąd pomysł na Zabrze?

Poprosiłam na moim Instagramie o polecenie miejsc na południu kraju, które mają piękne, industrialne wnętrza. Otrzymałam dużo fajnych propozycji. Sporo z nich pokrywało się także z tymi, które sama znalazłam. Najbardziej dla mnie wyróżniała się restauracja Impresja w Zabrzu.

Restauracja mieści się w starym budynku, w którym kiedyś był basen (choć wcale tego nie widać). Duża sala, na której organizowane są wesela ma białe ściany. Po bokach są dwie antresole będące połączeniem surowego drewna i metalu. Całość wygląda świetnie.

Jednak, największe wrażenie robi okno niemal na całą ścianę. Nie ukrywam, że stanowiło pewne wyzwanie, bo światło, które przez nie wpadało mogło utrudniać robienie zdjęć, ale właśnie o to chodzi na warsztatach! Uczmy się pracować w każdych warunkach.

Wygląd sali spełniał moje oczekiwania. Dodatkowo, samo miasto leży w miejscu, do którego łatwo dojechać, wokół jest sporo hoteli, więc jest łatwo o noclegi. Szybko skontaktowałam się z restauracją. Mieli wolny lokal w terminie, który mnie interesował. Szybko załatwiliśmy formalności i rezerwacja została zrobiona.

ewelina zieba warsztaty fotgrafii slubnej zabrze 045
Zdjęcie: Ewelina Zięba

Pierwszy dzień warsztatów

Zajęcia zaczęliśmy rano. Wiedziałam, że to będzie intensywny dzień. Na początek solidna dawka teorii. Wiedząc, że po południu będzie miała miejsce sesja zdjęciowa zależało mi by przekazać uczestnikom jak najwięcej praktycznych informacji, które wykorzystamy w czasie sesji.

Na moje warsztaty zapisują się osoby, które są na różnych etapie swojej fotograficznej drogi. Niektórzy dopiero zaczynają. Inni mają za sobą pierwsze doświadczenia. Są także osoby, które fotografują od lat, czasem nawet są na rynku dłużej niż ja!

To piękne połączenie. W czasie wykładów pada wiele pytań. Nie ma tematów tabu, dzięki czemu wszyscy uczymy się od siebie nawzajem. Mnogość pytań i tematów, które były poruszane bardzo mnie zaskoczyła. To cieszy, gdy uczestnicy biorą czynny udział.

W trakcie wykładów pierwszego dnia opowiadam o:

 • swojej historii, w szczególności o początkach i drodzę, którą przebyłam,
 • stylu i spójności w fotografii,
 • świetle i jak je wykorzystać by osiągnąć zamierzony cel,
 • sprzęcie, na którym pracuję,
 • kontakcie z parą przed i po sesji.

Niespodzianka od Rebel East

Wykłady trwały do pory lunchowej. Przerwa trwała na tyle długo, byśmy odpoczęli i nabrali sił do sesji zdjęciowej. Tuż przed nią gościnny wykład wygłosił Łukasz z Rebes East. Opowiedział jak ważny jest komfort pracy fotografa ślubnego i jaki wpływ na jej jakość mają szelki zamiast paska do aparatu.

Najważniejsze jednak – przywiózł ze sobą gamę szelek dla fotografów. Kto chciał mógł się przekonać jak dobrze fotografuje się w szelkach i jak bardzo odciążają szyję (bo aparat nie wisi na pasku, a cały ciężar spoczywa na ramionach). Oczywiście dla moich warsztatowiczów czekała specjalna promocja na zakup szelek!

Gdy uczestnicy skończyli zadawać pytania oraz przymierzyli szelki zaczęła się…

Stylizowana sesja zdjęciowa

W Zabrzu sesję ślubną pomagała zorganizować Justyna, która jest wedding plannerką.

Zawsze zależy mi na tym, by sesja zdjęciowa w czasie warsztatów była piękna i wyjątkowa. Staram się by różniła się od wszystkich innych, które organizuję lub w których uczestniczę.

Modelami była Magda i Kamil, którzy stawali przed moim obiektywem już kilka razy. Jednak nigdy nie mieli okazji być fotografowani jednocześnie przez ponad 20 osób! Sprostali zadaniu!

Magda została ubrana w suknię ślubną od Ochocka Atelier. Suknia była bardzo prosta, a do niej dołożyłyśmy welon. Wszystko razem miało niesamowity retro klimat. Magda miała zrobiony mocny makijaż, a usta pomalowane w kolor bordo.

Kamil wystąpił w szarej marynarce, ciemnych spodniach i kamizelce. Razem wyglądali świetnie!

W rękach panny młodej nie mogło zabraknąć bukietu ślubnego. Został przygotowany przez pracownię Naboo. Dominowały wyraziste kolory różu, bordo, fioletu. Całość świetnie ze sobą współgrała.

Ponieważ to stylizowana sesja ślubna pojawiły się także detale w postaci papeterii ślubnej od Oli z White limonium papetery. Dziewczyny z Naboo zadbały także o piękne dekoracje stołu, które były w bardzo wyrazistych kolorach. Według mnie, bardzo ważnym elementem zdjęć z reportażu ślubnego, są detale, które przygotowują państwo młodzi. Dlatego nie może ich zabraknąć w czasie sesji ślubnej w czasie warsztatów.

A gdy się ściemniło…

Nie przestaliśmy fotografować! Rozbłysły przygotowane wcześniej girlandy świetlne oraz świece. Zdjęcia zrobione późnym popołudniem nabrały dodatkowego klimatu. Zostawiłam dużo swobody uczestnikom, mogli sami decydować o tym jak nasi modele mają się ustawić. Kreatywność warsztatowiczów była niesamowita. Wiedziałam, że na warsztatach mam bardzo utalentowanych ludzi!

Magda z Kamilem dali się nawet namówić, by zatańczyć! Coś niesamowitego.

To, co widziałam na wyświetlaczach aparatów było przepiękne. Nie mogłam się doczekać, aż zobaczę końcowe efekty, ale wiedziałam, że muszę chwilę poczekać.

Na koniec pierwszego dnia

Pokazałam, jak przebiega selekcja i obróbka zdjęć. Podzieliłam się całą moją wiedzą. Kilka osób zdawało się być zaskoczonych, że to takie proste. Jak się okazało, nie wszyscy znali oprogramowanie, z którego korzystam. Wiem, że parę osób zaraz po warsztatach kupiło licencje na programy, które znacznie ułatwiły im pracę.

Zajęcia skończyliśmy po godz. 20. Cały dzień trwał ok. 11 godzin. Wiedziałam, że wszyscy są zmęczeni, ale mimo to w kilkanaście osób udaliśmy się na wspólną kolację.

Dzień drugi warsztatów

Zaczęliśmy nieco później, by każdy się wyspał. Zawsze drugiego dnia warsztatów mamy dużo materiału do omówienia.

Główne zagadnienia, które poruszam w czasie wykładów:

 • mój model biznesowy,
 • sztuka komuinikacji z klientem czyli korespondencja i spotkanie z klientem,
 • praca w social mediach, publikacje i ich planowanie, by feed był spójny i zachęcający,
 • świadome budowanie marki osobistej fotografa,
 • poszukiwanie idealnego klienta,
 • moja oferta oraz umowa fotografa ślubnego,
 • wycena czasu pracy fotografa ślubnego,

… i wiele innych tematów, które pomogły mi osiągnąć sukces w branży.

Jest to bardzo mocny, biznesowy materiał. Kilka osób powiedziało mi później, że otworzyłam im oczy. I bardzo dobrze! Przekonujemy się razem, że można robić piękne zdjęcia i nieźle z tego żyć!

Goście dnia drugiego – Crystal Albums

To już trzeci rok naszej współpracy. Jak zawsze mogłam liczyć, że właściciele Crystal Albums pojawią się na moich warsztatach i udzielą gościnnego wykładu. Uczestnicy mogli zadawać pytania o cały proces powstawania albumów na zdjęcia i innych produktów przeznaczonych dla fotografów. Margo – współwłaścicielka Crystal Albums – dała kilka świetnych rad w jaki sposób oferować albumy swoim klientom. Pod koniec wykładu pojawił się także Andrzej, czyli założyciel.

Crystal Albums także przygotowali specjalną ofertę dla uczestników, którzy mogli w okazyjnej cenie nabyć albumy z portfolio oraz prywatne dla siebie.

A na koniec…

Każdy, kto wziął udział w warsztatach otrzymał ode mnie ręcznie wykonany certyfikat. Zostały przygotowane przez Olę. Jak zawsze świetnie się prezentowały.

Swobodne rozmowy trwały jeszcze ponad godzinę. Poznałam wiele pięknych, ale także wzruszających historii. Bardzo się cieszyłam mogąc wymienić się doświadczeniami. Niecierpliwie czekałam na relacje na Instargramie z kończących się warsztatów.

Wszystko, co się pojawiło było przepiękne. Niemal cały wieczór udostępniałam na swoim profilu na Instagramie relacje od uczestników.

Czy warto iść na warsztaty fotografii ślubnej?

Oczywiście! Bardzo ubolewam, że gdy zaczynałam nie było na rynku warsztatów fotografii ślubnej prowadzonych przez doświadczonego fotografa ślubnego. Uniknęłabym masy błędów oraz pomyłek. Część z nich słono mnie kosztowała. Traktuję to jako cenę za niewiedzę. Dlatego mówię o wszystkim otwarcie w czasie wykładów i odpowiadam na wszystkie pytania osób biorących udział w warsztatach.

Otrzymałam także kilka przepięknych wiadomości z podziękowaniem. Cieszę się niezmiernie, że tylu osobom mogłam pomóc. Kończąc warsztaty w Zabrzu zdałam sobie sprawę, że przeszkoliłam już ponad 100 osób! Niesamowite, że tylu ludzi skorzystało z moich doświadczeń!

Zaglądam na profile uczestników i widzę jak pięknie się rozwijają. To dla mnie zaszczyt móc prowadzić wykłady dla tak utalentowanych osób!

To nie jedyna edycja moich warsztatów w 2021 r. Były jeszcze dwie inne:

Stylizowana sesja zdjęciowa obyła się we współpracy z:
Organizacja Ewelina Zięba & wellWedding Justyna Schreiber
https://www.instagram.com/ewelinaziebaphoto/
https://www.instagram.com/wellweddingpl/
Koordynacja wellWedding Justyna Schreiber
https://www.instagram.com/wellweddingpl/
Suknia Ochocka Atelier
https://www.instagram.com/ochockaatelier/
Kwiaty i dekoracje Naboo
https://www.instagram.com/naboo_projektznatury/
Miejsce Impresja
https://www.instagram.com/impresja_zabrze/
Tort Pysia – Pracownia tortów artystycznych
https://www.instagram.com/pysia_tortyartystyczne/
Papeteria White limonium papetery
https://www.instagram.com/whitelimonium_papetery/
Make Up Dominika Opolka Make-Up
https://www.instagram.com/dominikaaopolka_make_up/
Girlanda żarówkowa Rustic Illuminations
https://www.instagram.com/rustic_illuminations/
Modelka Magdalena
https://www.instagram.com/magda_gigi/
Model Kamil
https://www.instagram.com/kamigi88/