373 1 scaled

Każde wesele jest wyjątkowe. Tego dnia nie da się powtórzyć. Najczęściej robimy wesele z daną osobą raz w życiu (są oczywiście wyjątki – wesele na rocznicę to też świetny pomysł!). Jest to wyjątkowe święto. Rodzina i przyjaciele są z nami, otaczają nas i dzielimy z nimi naszą radość. Jesteśmy szczęśliwi i chcemy by ten dzień trwał jak najdłużej.

Każda z nas od dziecka marzy o tym, by jej wesele było jak z bajki. Wszystkie chcemy pamiętać ten dzień do końca życia. Pragniemy, żeby było piękne. Wyobrażamy sobie wszystko, planujemy od lat, często nawet najdrobniejszy detal, a gdy ten Dzień się zbliża – robimy dużo, żeby odzwierciedlał nasze oczekiwania. I to jest piękne!

Spotykam się z wieloma przyszłymi pannami młodymi, słucham ich historii, marzeń i oczekiwań. Nie tylko ode mnie jako od fotografa ślubnego, ale także od miejsca i innych osób zaangażowanych w organizację ślubu. Bardzo lubię i cieszę się, że mogę doradzić w wyborze sali lub stylu wesela. Nie ukrywam, że bardzo bliskie mojemu sercu są wesela w stylu rustykalnym.

Styl rustykalny

Styl rustykalny jest bliski naturze. Dominują kolory ziemi. Najwięcej jest brązów, zieleni. Biel często jest zastępowana kolorem beżowym lub ecru. Niektóre panny młode przełamują te barwy czerwienią, złotem lub różem. Taki dobór kolorów jest niezwykle harmonijny. Można wybierać w niezliczonej ilości suszonych polnych kwiatów i traw. Idealnie dopełniają je zielone akcenty żywych roślin. Nad stołami gości warto zawiesić roślinne girlandy, a na stołach weselnych nie powinno zabraknąć bukietów.

To zawsze wygląda dobrze i pięknie. Wystarczy wyjrzeć za okno, pójść na spacer do pobliskiego parku lub lasu by się przekonać, że kolory ziemi wspaniale do siebie pasują. Co więcej, na łonie natury czujemy się bardzo dobrze, relaksujemy się. A w dzień wesela nie zawsze jest czas i możliwość by odetchnąć. Zatem kolory i dekoracje nawiązujące do natury mogą nas i naszych gości nieświadomie relaksować. Czy to nie jest wspaniałe?

Goście weselni wchodząc na salę dostrzegają sielskość miejsca. Czują się jak na wsi za starych dobrych czasów. Wokół nich panuje artystyczny nieład, czują zapach drewna i kamieni. Większość z nas marzy to tym, by oderwać się od codziennego życia, pobyć w bliskości natury. Kto z nas nie pamięta zapachu świeżo koszonego siana z czasów wakacji u babci lub cioci na wsi? Nawet osoby mieszkające całe życie w mieście lubią wyjechać na wieś by przebywać wśród natury. Dlatego rustykalne wesele może nas zabrać do miejsca znanego z dzieciństwa!

ewelina zieba rustykalne wesele dlaczego 004

Organizacja rustykalnego wesela wymusza na nas wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej wybrać starą stodołę, stajnię lub cegielnię. To miejsce powinno kojarzyć się z naturą, sielanką. Dziś pokażę dwa rustykalne wesela, które miałam przyjemność fotografować. Wszystko wyglądało pięknie i niezwykle gustownie.

Drewniane stodoły

Drewniana stodoła, która od lat stoi w Folwarku Ruchenka jest idealnym miejscem, w którym może odbyć się rustykalne wesele. Gdy byłam tam na reportażu stoły były ustawione w formie długich ław, jakie znamy z opowieści babć i dziadków lub filmów z minionej epoki. Nie uświadczyłam tam wymyślnych krzeseł, wydawało się, że to zbiór przypadkowych mebli do siedzenia, które wyglądają jakby zostały przyniesione od sąsiadów. Inne elementy, które znajdują się otoczeniu stodoły na wesele to najczęściej antyki i lekko podniszczone elementy charakterystyczne dla gospodarstwa.

Kwiaty będące ozdobą stołu przypominały kwiaty polne. Pełno było różnego rodzaju traw pampasowych. Na stołach gościły elementy ozdobne wykonane z wykorzystaniem sznurków lub taśm jutowych. Do tego idealnie pasowała zastawa z elementami złota. Spod dachu zwisały duże kwietniki. Wszystko to otoczone naturalnym i nieco podniszczonym drewnem, z którego zbudowana jest stodoła.

Na zewnątrz był zbity z desek parkiet, na którym odbył się pierwszy taniec oraz zabawa. Dużo przyjemniej tańczyło się gościom po zmierzchu pod rozgwieżdżonym niebem. W każdej chwili i goście mogli się zrelaksować siedząc na leżakach.

750 1 scaled

Stare cegielnie i stajnie

Innym, dobrym miejscem na rustykalne wesele są również wszelkiego rodzaju stare cegielnie, stajnie i inne obiekty budowane lata temu z dala od centrów miast – jak w Cicha 23. Najczęściej są to zabudowania z surowej cegły, otoczone przez lasy i łąki.

Wystrój takich sal jest nieco inny niż drewnianej stodoły. Ściany są porośnięte bluszczem. Wszystko wygląda jakby natura wdzierała się do opuszczonego budynku. Wewnątrz są ustawiane stoły, okrągłe lub prostokątne. Daje to szeroki wachlarz możliwości wystroju całej sali. Na stołach, nad nimi i wokół nich królowały złociste kwiaty. Wszystko wyglądało bardzo naturalnie i harmonijnie.

Na okrągłych stołach weselnych położone były obrusy, a na nich zastawa z elementami złota. Designerskie krzesła dopełniały wyjątkowego wyglądu całej sali. Ściany wykonane ze starej czerwonej cegły i brak stropu dopełniały klimatu starego, niemal opuszczonego miejsca. Wszystko prezentowało się świetnie.

Wokół zabudowań było bardzo dużo zakątków, w których goście mogli złapać oddech. Drewniany podest tym razem nie służył do tańca, ale był bardzo dobrym tłem dla zdjęć i goście oraz państwo młodzi chętnie korzystali z jego zalet. Zorganizowaliśmy tam również sesję zdjęciową z zimnymi ogniami w środku nocy.

Dlaczego warto?

Jestem pewna, że jeśli natura jest bliska Twemu sercu to wesele w stylu rustykalnym będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeśli nie potrzebujesz by wszystko wokół błyszczało, było nowe i lśniące, a chcesz poczuć zapach drewna, zmoczyć stopy w rosie nad ranem, gdy wesele się kończy – to już wiesz jaki styl Ci odpowiada. Zachęcam byście wzięły pod uwagę organizację swojego wesela właśnie w stylu rustykalnym.

578 scaled

Wszyscy jesteśmy częścią otaczającego nas świata. Czujemy się dobrze będąc blisko natury. Bądźmy jej częścią, akceptujmy i cieszmy się tym, co nam daje. Niech dzień Twojego wesela będzie pełny elementów bliskich naturze, które pozytywnie wpłyną na każdą osobę biorącą w nim udział. Gwarantuję Ci, że każdy choć na chwilę tego dnia się zatrzyma by podziwiać piękno natury oraz pannę młodą w jej otoczeniu!

Bardzo łatwo znaleźć wymarzone miejsce na rustykalne wesele. Niemal w każdym zakątku kraju znajduje się stodoła, oranżeria, cegielnia lub folwark do wynajęcia. Mnie osobiście bardzo to cieszy i mam nadzieję, że pozwolisz mi opowiedzieć historię z Twojego rustykalnego wesela!