fbpx
ewelina zieba pomsly na instagram dla fotografa 02

Wielu fotografów narzeka, że nie mają pomysłów na posty, które mogą wstawić na Instagram. To samo dotyczy stories, czy reels. Dziś chcę się z Tobą podzielić 13 prostymi i kreatywnymi pomysłami na treści na Instagramie!

Więcej pomysłów znajdziesz w moim e-booku pod tytułem: „Instagram – 159 pomysłów na treści dla fotografa„.

W tym wpisie podzielę się z Tobą 13 pomysłami na treści. Znajdziesz tutaj pomysł i krótki opis! Zatem, jeśli przytoczone przeze mnie pomysły przypadły Ci do gustu – to śmiało z nich korzystaj!

Pomysły na Instagram dla fotografa

1. POKAŻ EFEKTY SESJI

Zacznij się reklamować!

A reklamą nie jest tylko działanie w Menadżerze Reklam i wydawanie dużych kwot na promocję. Pierwsza reklama, to ta, w którą inwestujesz swój czas. Czas na przygotowanie odpowiednich zdjęć i treści. One są kluczowe.

Nim zaczniemy pisać angażujące treści, zaczniemy od samego początku czyli od zdjęcia! Bez niego nie ma treści na Instagram. Wiem, że masz zdjęcia, które od dawna chcesz pokazać, ale się boisz lub wstydzisz. Wiem, że dopieszczasz na pewno jakąś piękną sesję. I tak mocno ją dopieszczasz, że ona nigdy ze stresu nie zostanie pokazana światu.

A tu tak naprawdę nie ma się czym stresować. Bo co najgorszego może się wydarzyć? Najwyżej zdjęcie nie spodoba się tak bardzo jak
tego oczekujesz! To jeden z najprostszych pomysłów na Instagram!

2. NAPISZ O UPŁYWAJĄCYM CZASIE

Fotografia to nic innego, jak zatrzymany na zawsze moment w kadrze.

Patrzymy na nasze fotografie z dzieciństwa z nostalgią, czując wdzięczność, że ktoś je dla nas wykonał. Dlatego fotografia jest wehikułem czasu. To dzięki niej przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Napisz o tej wartości.

Porusz temat upływającego czasu w kontekście wartości fotografii. Możesz w ten sposób zachęcić odbiorców do dyskusji pod Twoim postem na Instagramie. Każdy z nas lub wspominać!

3. JAK TO SIĘ STAŁO, ŻE ZAŁOŻYŁEŚ FIRMĘ?

No właśnie! Jak to się stało?

Przecież to idealne pytanie, na które odpowiedź rozpoczyna piękną podróż w przeszłość, którą warto podzielić się z ludźmi. Każdy ma swoją historię i każda jest wyjątkowa. Na pewno zebrałeś cenne doświadczenie, które teraz może pomóc innym.

Opisz swoje wątpliwości i obawy. Możesz to zrobić w formie posta na Instagram lub ciekawego stories. Jeśli spotkałeś osoby, które w czymś ważnym Ci pomogły – warto o nich wspomnieć.

Tak jak wspomniałam. Każda historia jest piękna. Opowiedziana w ciekawy sposób pozwoli Ci się zaprezentować Twoim przyszłym klientom od innej, bardziej ludzkiej strony.

4. ZAPYTAJ O RADĘ

Tu nie ma sztywnych ram. Możesz pytać o co zechcesz! Nie musisz pytać o rzeczy związane stricte z Twoją pracą.

Zacznij traktować odbiorców na Instagramie traktować jak ludzi, a nie cyfry. Zobaczysz, ile życzliwych osób jest wokół Ciebie. Daj im się tylko wykazać inicjatywą i zapytaj o poradę.

Później, koniecznie podziękuj za wszystkie porady, które otrzymałeś!

5. POKAŻ SIEBIE W FORMIE SELFIE

Tak wiem. Selfie dla osobistego użytku, to prosta sprawa. Selfie na potrzeby social mediów? Tu zaczynają się schody… Pewnie masz w głowie milion myśli typu: „Znajomi pomyślą, że oszalałem”.

Każdy dzisiaj robi sobie selfie. Pokazując takie zdjęcie, dajesz ludziom komunikat: „Cześć! Nie jestem celebrytą z Instagrama! Jestem takim człowiekiem jak Ty! Poznajmy się! Zróbmy razem coś kreatywnego”.

Nieidealne selfie nadaje ludzki wymiar idealnym,zaplanowanym feedom na Instagramie.

6. JAKIE UCZUCIA TOWARZYSZĄ CI PODCZAS ROBIENIA ZDJĘĆ?

Ja wiem, że nie zawsze idzie po naszej myśli. Wiem, że czasem na sesji spotykasz trudności. To normalne przy pracy z ludźmi. Jednak, jeżeli z jakimś klientem pracowało Ci się wyjątkowo, napisz o tym co czułeś. Jeżeli wykonałeś projekt marzeń, podziel się emocjami jakie Ci towarzyszyły. To dobry materiał na wpis na Facebooka lub post na Instagram.

To sprawi, że w oczach klienta nie będziesz tylko fotografem, gdzieś tam na szklanym ekranie. Zobaczy w Tobie człowieka.

A ludzie korzystają z usług ludzi. Ludzi, którzy zbudowani są z uczuć.

7. WYSTARCZY JEDNO ZDANIE, ALE OD SERCA

Czasami warto by zdjęcie mówiło samo za siebie. Czasami nie trzeba nic więcej niż słowa: „Ta sesja była cudowna. Spełnienie marzeń.”

8. POKAŻ, CO ROBISZ W CZASIE WOLNYM

Ta propozycja to nieskończone morze możliwości.

Może aktualnie czytasz jakąś ciekawą książkę? A może byłeś na spacerze? Może na tym spacerze wpadłeś na jakiś ciekawy pomysł? Może zobaczyłeś coś ciekawego? Może coś Cię zainspirowało? Zasmuciło? Rozbawiło?

Pokaż to i opowiedz, jak było. To świetny pomysł, by dodatkowo zbliżyć się z Twoimi odbiorcami! Taki post może zachęcić odbiorców z Instagrama, którzy mają podobne zainteresowania.

9. JAKIE JEST TWOJE MARZENIE FOTOGRAFICZNE?

Każdy fotograf marzy o czymś konkretnym w kontekście swojej pracy. Ja marzyłam by wykonać sesję ślubną w Marrakeshu i mówiłam o tym głośno.
Tego typu marzenia ZAWSZE warto wypowiadać głośno. Dlaczego? Bo na pewno znajdą się ludzie, którzy będą chcieli z Tobą
to marzenie spełnić!

Ja swoje marzenie o sesji w Marrakeshu spełniłam. I to dwukrotnie! Ze spełniania fotograficznych marzeń płynie ogromna moc do dalszego działania i inspiracja dla innych.

10. POLEĆ FILM LUB KSIĄŻKĘ

Gdy mój ulubiony twórca dzieli się ulubionymi tytułami filmów lub seriali wartych obejrzenia lub książkami wartymi przeczytania, mój album ze zdjęciami wypełniają screeny.

Ludzie uwielbiają takie „polecajki” na Instagramie lub Facebooku. Opisz w kilku słowach dlaczego warto zatopić się w tę lekturę. Dlaczego warto obejrzeć ten konkretny film?

11. NAPISZ JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI ZDJĘCIOWEJ

Czy miałeś kiedyś sytuację, że robisz zdjęcia w super miejscu, ale czujesz, że coś idzie nie tak i że zdjęcia nie wyglądają tak jak byś chciał?

Przyczyn takiego odczucia może być wiele. Jednak najczęściej przyczyna leży w jednym miejscu. Klient nie przygotował się do sesji zdjęciowej.

Nie dlatego, że nie chciał. Nie zrobił tego, bo nie wiedział, że trzeba.To Ty jesteś ekspertem i masz obowiązek informować klienta o tym jak należy przygotować się do sesji i co ostatecznie wpływa na jej efekt. Do tego pomysłu świetnie sprawdzi się karuzela na Instagramie.

12. WIĘCEJ NIŻ JEDNO ZDJĘCIE? LAMA

Tak. Nadając tytuł tej propozycji zainspirowałam się jednym z popularniejszych filmików z Familiady udostępnionych w social mediach. Mnie niezmiennie bawi.

Jednak więcej niż jedno zdjęcie nie ma tak naprawdę nic wspólnego z lamą. No worries. Więcej niż jedno zdjęcie, to nic innego, jak pięknie pokazana mini historia!

Instagram daje możliwość udostępniania w poście 10 zdjęć. Dzięki temu możesz zbudować mini opowieść z danego spotkania z ludźmi. Dzięki takiej zdjęciowej karuzeli odbiorca zatrzyma się u Ciebie na dłużej.

To może wpłynąć na zaangażowanie w ten konkretny post, ale może mieć też konsekwencje w postaci nowych zapytań o podobne sesje zdjęciowe. Dwie opcje wydają się być całkiem kuszące, prawda?

13. OPISZ NIEOCZYWISTE CZYNNOŚCI, KTÓRE WYKONUJESZ JAKO FOTOGRAF, A KTÓRYCH NIE WIDAĆ GOŁYM OKIEM

Fotograf fotografuje – to oczywiste. Ale warto pokazać jakie są inne obowiązki fotografa.

Czyli co robisz, gdy nie robisz zdjęć. Tu ważny jest backstage i opowieść czemu działania, które wykonujesz, są dla Ciebie ważne oraz czemu służą. Pokaż, jak planujesz treści w social media (bo planujesz je, prawda?), jak robisz selekcję zdjęć czy poddajesz je postprodukcji.

Jeśli pokazujesz zdjęcia w Lightroomie, nad którymi właśnie pracujesz, puść w tle ulubioną muzykę, która zbuduje klimat dla tego krótkiego filmu. Pokaż jak pakujesz paczki ze zdjęciami dla swoich klientów. Pokaż moment, w którym odpisujesz na maile.

JEŚLI PRZYDA CI SIĘ NIECO WIĘCEJ INSPIRACJI…

Spodobały Ci się moje inspiracje?

Przygotowałam e-book „Instagram – 159 pomysłów na treści dla fotografa”.

Znajdziesz w nim m.in.:

  • aż 159 pomysłów z komentarzem
  • instrukcję jak to zrobić
  • mnóstwo dodatkowych tipów, przykładów i wiedzy biznesowo – marketingowej na ponad 260 stronach
ewelina zieba e book instagram 159 pomyslow na tresci dla fotografa 05

 

Komentarze 2 530