fbpx
200

Cześć!

Dziś zapraszam Cię na kontynuacje artykułu dotyczącego jak znaleźć swój styl w fotografii. W pierwszej części którą znajdziesz tutaj, opisałam 3 pierwsze kroki jakie musisz zrobić, by zacząć świadomie budować swój własny styl w fotografii.

Dziś pragnę kontynuować ten temat, bo nie został on przeze mnie wyczerpany. Choć prawdę mówiąc, w temacie stylu, artykuły mogą Cię jedynie zainspirować. Temat jest obszerny i wymaga pochylenia się nad nim dłuższą chwilę, by zrozumieć reguły, elementy i zasady budowania własnego stylu w fotografii. Jednak wierzę, że moje propozycje będą inspiracją i wskażą Ci drogę.

Zatem jakie są kolejne kroki by znaleźć swój własny styl w fotografii?

1.ZNAJDŹ SWOJĄ OGNISKOWĄ


Na rynku mamy aktualnie dostęp do ogromnej ilości sprzętu. Może wybierać pomiędzy bezlusterkowcami a lustrzankami. Obiektywy z zoomem i stałoogniskowe.

Możesz wybrać dla siebie sprzęt jaki tylko zechcesz, tylko właśnie…czego Ty tak naprawdę chcesz i potrzebujesz?

Pewnie nie raz wyszukiwałeś w internecie takie artykuły jak:

„Najlepszy obiektyw dla początkującego fotografa”, 

„Najlepszy obiektyw dla fotografa ślubnego” itp.

To totalnie normalne. Jednak na przykład mnie na początku nikt nie powiedział bardzo ważnej rzeczy, która według mnie mogła zmienić bardzo wiele. Nie musisz na samym początku znać swojej ulubionej ogniskowej.Poznasz ją idąc tylko jedną drogą. EKSPERYMENTUJĄC. Pożycz obiektyw w wypożyczalni nim wydasz kilka tysięcy na sprzęt, z którego jednak w przyszłości nie będziesz korzystać.Na sam początek polecam Ci eksperymentować z ogniskową 35 mm, 50 mm oraz 135 mm.

Dlaczego? 35 mm to specyficzny obiektyw, którego trzeba się nauczyć. Nie będę rozpisywać się o detalach i specyfikacji technicznej jednak to obiektyw, który jeśli okiełznasz, będzie Twoim ulubionym obiektywem i będziesz w stanie zrobić nim wszystko!

Jednak wiele zależy oczywiście od tego jaka stylistyka będzie Tobie najbliższa w przyszłości. Ale opanowując ogniskową 35 mmm w przyszłości łatwiej przyjdzie opanowanie Ci obiektywów szerokokątnych. Dlaczego proponuje Ci ogniskową 135 mm? Bo to długa ogniskowa, która zmienia rzeczywistość w lekko bajkowy świat. Bokeh zaczyna być inny i odzwierciedlenie rzeczywistości może Cię naprawdę zaskoczyć. Jeśli rozkochasz się w dłuższych ogniskowych, obiektyw 135 mm będzie dobrym startem na rozwijanie umiejętności w korzystaniu z tej ogniskowej. Na zdjęciach poniżej użyłam ogniskowej 35 mmm by za chwilkę podejść 2 kroki bliżej, dodać efekt świetlny i stworzyć zdjęcie z bokehem, które podejrzewam, że bardziej przykuło Twoja uwagę. Ja uwielbiam ogniskową 35mm. To moje małe, fotograficzne uzależnienie.

2.UCZ SIĘ OD INNYCH


Warto pamiętać, że w momencie, kiedy zaczynasz zadawać sobie pytania jak uzyskać konkretne efekty, możesz zacząć czuć się osamotniony. Może Ci się wydawać, że tylko Ty z jakiegoś dziwnego powodu borykasz się z danym problemem a , że wszystkim dookoła wszystko w fotografii wychodzi idealnie.Tutaj chciałabym Ci coś powiedzieć. Jeśli tak myślisz, to jesteś w BŁĘDZIE! Jak wielu ambitnych fotografów istnieje na świecie tak wiele pytań padło w ich głowach a w poszukiwaniu odpowiedzi na dane pytanie, każda z tych osób była sama, myśląc, że tylko ona ma ciągle pod górę.

A co, gdybym Ci powiedziała, że warto zadawać pytania? A co gdybym Ci powiedziała, że istnieją na świecie ludzie, którzy odpowiedzieli sobie na pytanie, które właśnie sobie zadajesz. A co gdybym Ci powiedziała, że fotografowie to fajni ludzie i lubią rozmawiać o fotografii jeśli ktoś pyta ich o zdanie?

Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu lub nie wiesz w którą stronę powinieneś lub powinnaś iść, zacznij się szkolić! I nie! Wcale nie trzeba od razu kupować drogich warsztatów. Można wyszukać bardzo wiele darmowej wiedzy, która jest na You Tubie i na wszelkiego rodzaju portalach fotograficznych. Można szkolić się w tańszy sposób wykupując tematyczne webinary i e-booki od fotografów, których podziwiasz. Możesz napisać wiadomość do jednego ze swoich ulubionych fotografów z pytaniem o pomoc. Pamiętaj, że na wiele pytań które właśnie sobie zadajesz, ktoś już odpowiedział. Czerp inspiracje od innych fotografów, którzy przeszli drogę, która Ty masz do przejścia. Czasami jedno słowo na szkoleniu potrafi zmienić postrzeganie i potrafi zasiać kreatywność, która tuż po szkoleniu chcemy wykorzystać jak najlepiej. Szkolenie się i nauka to nie wstyd. To INWESTYCJA W SWÓJ ROZWÓJ. Niezależnie od tego w jakim jesteś wieku i ile masz doświadczenia. Ja jestem zawodowym fotografem już prawie 10 lat i nadal się szkole i szukam inspiracji. Oglądam filmy, uczęszczam na warsztaty fotograficzne i szkolenia z zakresu biznesu. Bez rozwoju straciłabym kontakt z biznesową i fotograficzną rzeczywistością. Bez rozwoju przestałabym być kreatywna. Każdy z nas potrzebuje pozytywnego impulsu w naszej pracy nawet jeśli mamy poczucie, że wiemy już wszystko.

3.NIE ZAMYKAJ SIĘ NA JEDEN TEMAT


W momencie kiedy zaczynamy poważniej myśleć o sobie jako o fotografie – niezależnie od tego czy chcemy zajmować się tym hobbystycznie czy zawodowo – mam takie wrażenie, że już na początku wymagamy od siebie za dużo. Oczekujemy od siebie, że już na samym początku naszej fotograficznej drogi będziemy znać temat jaki jest nam najbliższy oraz, że od razu będziemy świetni w tym co robimy. Wymagając od siebie za dużo pomijamy bardzo ważny etap w budowaniu i szukaniu własnego stylu w fotografii – ZABAWĘ.

Tak! Przestańmy być tacy poważni i pozwólmy sobie na zabawę z kompozycją i ze światłem.Pozwólmy sobie fotografować różne tematy! Chcesz iść w plener z modelką? Zrób to! Niech daje Ci to radość i nowe umiejętności! Sesje z modelkami zaczęły Cię nudzić? Jedź w Tatry i spróbuj swoich sił w fotografii krajobrazowej. Krajobraz to jednak nie to? Spróbuj zatem koniecznie reportażu ulicznego i szukaj historii, zależności, podobieństw, kontrastów. Bądź otwarty na różne tematy.Bądź otwarty na eksperymentowanie z różnymi ogniskowymi. Tak właśnie buduje się swój własny styl w fotografii.

Jeżeli chcesz zostać fotografem ślubnym to zapewniam Cię, że w tym zawodzie przydadzą Ci się wszystkie umiejętności! Portret, krajobraz, praca we wnętrzu, praca w plenerze, praca w zmiennych warunkach oświetleniowych. Zatem nim zdecydujesz na oferowanie profesjonalnych usług na Ślubach możesz spokojnie wejść w dowolny temat w fotografii bo zapewniam Cię-przyda Ci się każda umiejętność! Jeśli jednak interesuje Cię zupełnie coś innego, na przykład, że chcesz być fotografem rodzinnym lub fotografować kobiece portrety-super! Tu także przyda Ci się znajomość podejścia do wielu tematów. Umiejętności nigdy za wiele! Pamiętaj, że nie ma nic złego w byciu otwartym na różne tematy. Nigdy nie wiesz jaka umiejętność przyda Ci się  w przyszłości!

4.ZACZNIJ PRZYJAŹNIĆ SIĘ ZE ŚWIATŁEM


Aby tworzyć dobre zdjęcia, musisz poznać swoją technikę. Musisz poznać obiektywy, którymi najbardziej lubisz pracować, przysłony, którymi najlepiej wyrażasz swoją wizję kontrolowania emocji i przestrzeni oraz sposób pracy światłem. No właśnie. Światło w fotografii. Temat obszerny i omówiony z każdej strony. Ilu fotografów tyle sposobów pracy ze światłem. Ilu dobry fotografów tylu zaprzyjaźnionych ze światłem fotografów. Teraz pora na Ciebie. Zacznij przyjaźnić się ze światłem. Łatwo mi powiedzieć, prawda?A tu się okazuje, że zadanie nie jest takie łatwe. Otóż z przyjaźnią ze światłem jest tak samo jak z przyjaźnią z człowiekiem. Bez poświecenia czasu, uwagi i czułości tej relacji, nic pięknego się tutaj nie wydarzy. Zatem wychodź światłu na spotkanie. Tak często jak możesz. Bez opanowania techniki pracy ze światłem, nie zbudujesz relacji ani ze światłem ani z fotografią. Bez światła nie ma dobrego zdjęcia. Światło jest niezbędne do zapisu obrazu fotograficznego. Jeśli będziesz budować z nim relacje każdego dnia, staniesz się dobrym fotografem. Dobry fotograf potrafi dokładnie określić podstawowe cechy światła, czyli kierunek jego padania, natężenie, barwę i charakter. Świadomy fotograf zdaje sobie sprawę z tego, że ten sam obiekt oświetlony różnymi rodzajami światła będzie wyglądał zupełnie inaczej.Dobrze korzystając ze światła i rozumiejąc jego cechy, możemy doświadczać niezwykłego procesu twórczego. Budując zdjęcia świadomie, zaczynamy panować nad światłem i żadne zdjęcie nie jest wówczas dziełem przypadku. Osiągnięcie tego poziomu wymaga wielu ćwiczeń. Ja już wiem, że uwielbiam (nie będę tutaj oryginalna) złotą godzinę.Światło wtedy samo maluje obrazy. Uwielbiam jednak także słaby dostęp do światłach w pomieszczeniach, ostre światło słoneczne wpadające w południe do pomieszczenia. Lubię eksperymenty. Znam swoje upodobania ale szukam nieustannie nowych technik pracy ze światłem, które pozwalają mi udoskonalać mój styl.

W ramach inspiracji, chcę Ci przybliżyć w skrócie jedno z moich podejść do światła na sesji intymnej.

Jednym z moich ulubionych oświetleń na sesjach intymnych jest sztuczne światło zastane. Światło świecy, klimatyczne światło z kinkietu, światło lampki nocnej. Do stworzenia tych zdjęć nie używałam żadnego, drogiego profesjonalnego oświetlenia. Użyłam tutaj właśnie lampki nocnej, którą przyniosłam ze sobą na sesję. Wizje tej sesji miałam w czerni i bieli jednak chciałam także popracować nad kolorami w sztucznym oświetleniu zwykłego apartamentu. Chciałam do stworzenia tej sesji wykorzystać to, co mam pod ręką. Chciałam pracować przy świetle zastanym. Ono zawsze buduje jak dla mnie najpiękniejszy klimat. Jednak chciałam mieć też kontrole nad tym z której strony i pod jakim kątem scena jest oświetlona. To dało mi większa kontrolę nad uzyskaniem efektu końcowego, który mnie usatysfakcjonuje. Jestem fotografką, która nie przepada za noszeniem ze sobą dużej ilości sprzętu. Sprzęt rozprasza. Używam tego, co jest najpotrzebniejsze. Znam swój sprzęt i wiem w jakim momencie kiedy i czego używać. To ja panuję nad sprzętem a nie sprzęt na de mną. Poniżej przedstawiam Ci efekty w czerni i bieli oraz kolorze. Są to zdjęcia które według mnie wyglądają w obu wersjach bardzo dobrze.

Mam nadzieje, że Ty także będziesz szukać kreatywnych rozwiązań w twojej fotografii.

Moja przyjaźń ze światłem nieustannie się rozwija. Szukam nieustannie nowych technik. Staram się rozumieć Bo widzę jak moje postrzegania światła też się zmienia. Warto inwestować w tę relacje.


Mam nadzieję, że seria tych artykułów pozwoliła Ci uwierzyć, że niezależnie od tego w jakim jesteś miejscu swojego rozwoju, możesz w dalszym ciągu osiągnąć efekty o jakich marzysz. Potrzebna jest tu jednak cierpliwość i ważność. Budowanie własnego stylu w fotografii to wspaniała droga. Warto poświęcić jej więcej uwagi i mieć ogrom satysfakcji z coraz lepszych efektów końcowych.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Powodzenia!


A co jeśli Ci powiem, że możesz pod moim okiem budować kadry z zamkniętej grupie na Facebooku i przejść ze mną przez ćwiczenia, które jeszcze w tym roku zaprowadzą Cię w nowe miejsce w Twojej fotografii?

Kliknij w przycisk na dole i dołącz do mojego autorskiego webinaru, podczas którego pokażę Ci jak świadomie budować swój styl, jak wyróżnić się na tle konkurencji i jak dzięki temu pracować z klientem, który doceni Twoją pracę!


Webinar Styl Fotografa

Skorzystaj z oferty PROFFESIONAL , w której znajdziesz:

  • dodatkowy webinar "Portfolio, które sprzedaje"
  • dostęp do grupy na Facebooku
  • karty pracy
  • udział w 4 tygodniowym wyzwaniu fotograficznym na zamkniętej grupie na Facebooku
  • moje pełne wsparcie i możliwość zadawania pytań na grupie
  • szybki rozwój w przyjaznych warunkach bez oceniania!

KLIKNIJ TUTAJ!
Komentarze 1 041